Hypoxie
- Hypoxická hypoxie - je nedostatečné zásobení organismu kyslíkem z důvodu nedostatečného okysličení krve. Způsobuje ji malý parciální tlak kyslíku nebo jeho malá koncentrace ve vdechovaném vzduchu. Krev nemůže být okysličena, protože kyslík neprojde přes stěny plicních sklípků.
-
Anemická hypoxie - Chyba na straně červených krvinek. Nejsou schopné vázat a přenášet kyslík v dostatečném množství. Způsobuje jí nedostatečný počet krvinek, nebo špatná funkce hemoglobinu.
-
Cirkulační hypoxie - Červené krvinky nesou kyslík, ale krev neteče k buňkám. Nastává například při selhání srdce nebo šoku.
-
Histotoxická hypoxie - Chyba na straně buněk. Nejsou schopné kyslík zužitkovat. Nastává při otravě alkoholem, drogami nebo jinými látkami. Při otravě kyanovodíkem je zablokováno tkáňové dýchání, přenos kyslíku krví je neporušený. Proto osoba s otravou HCN má růžovou kůži (okysličená krev proudí i v žílách, protože tkáně nemohou kyslík vstřebat).
Jak se projevuje Hypoxie
-
Lehká opilost - Dostavuje se dobrá nálada, jemné poruchy logického myšlení, ztráta sebekritičnosti, pocit tepla v obličeji, jemné poruchy barvocitu a hloubkového vidění.
-
těžká opilos - Nastává úzkost, nevůle, těžké poruchy logického myšlení, motoriky, paměti. Objevují se dechové obtíže. Můžeme pozorovat cyanózu (zmodrání sliznic a kůže). Zorné pole se zužuje, nastává úplná ztráta barevného vidění. Těžká hypoxie končí bezvědomím a smrtí.
Obrané mechanizmy těla a jeho reakce
-
tělo na nedostatek kyslíku reaguje zvýšením tepové frekvence, krevního tlaku a zvyšuje ventilaci plic. Zvyšování tepové frekvence má své limity. Maximální tepová frekvence se liší v závislosti na věku, trénovanosti a genetice. Přibližný výpočet maximální tepové frekvence.
-
V játrech se zvýší tvorba glukózy z glykogenu, mobilizují se mastné kyseliny.
-
V pracujících svalech se rozšiřují cévy a současně klesá prokrvení orgánů zažívacího ústrojí, ledvin a nepracujících svalů.
-
Tělo nestačí při látkové přeměně dodat dostatečné množství kyslíku, aby se glukóza metabolizovala až na CO2 a H2O. Vzniká kyslíkový deficit a mléčná kyselina, tvořící se při nedostatku O2, urychluje nástup únavy.
Faktory ovlivňující hypoxii
- Výška – čím výš, tím hůř
- Rychlost výstupu – čím rychleji, tím hůř
- Doba vystavení velké výšce – čím déle, tím hůř
- Přirozená odolnost
- Fyzická zátěž – spotřebovává se kyslík – zhoršuje
- Teplota – v chladu zrychlení metabolismu – spotřebovává se kyslík – zhoršuje
- Stav výživy – při nedostatku cukru menší odolnost
- Životospráva – nedostatek spánku snižuje odolnost
- Léky, alkohol, kouření, nemoc – snižuje odolnost