Nadcházející událost: Přežití v přírodě (06.10.2023 – 08.10.2023)

Články

Netradiční dárky pro muže

Netradiční dárky pro muže

Dárky pro ženu

Dárky pro ženu - originální a netradiční dárky

Jak sbalit batoh na trek

Jak sbalit batoh na trek

Jak sbalit batoh na trek - lékárnička do batohu, rozdíl zima/léto

Dárky pro muže

Dárky pro muže

První pomoc

První pomoc

První pomoc by měl znát každý člověk ať jste kdekoliv a kdykoliv, protože nikdy nevíte kdy ji budete muset provádět nebo ji dokonce sami potřebovat. Vysvětlíme vám k čemu slouží škrtidlo a jak jej správně používat, jak důležitá je lékárnička a všechno ostatní nezbytně nutné pro přežití.

Nadmořská výška

Nadmořská výška

Ve článku se dozvíte jaká jsou rizika spojená s nadmořskou výškou, obranné mechanismy těla, jak dlouho trvá adaptace a jak vzniká akutní výšková nemoc. S rostoucí nadmořskou výškou rostou rizika, která by se neměla podceňovat. Základními fyzikálními faktory vyšší nadmořské výšky jsou pokles barometrického a tím i parciálního tlaku kyslíku, snížení teploty a absolutní vlhkosti, zvýšení rychlosti větru a také vyšší kosmické a ultrafialové záření. Snížení přitažlivosti, změny v odporu vzduchu a vyšší radiace.

Laviny a záhraby

Laviny a záhraby

Laviny patří mezi rychle se pohybující masy sněhu po svahu dolů. Laviny se po svém odtržení dávají do pohybu relativně pomalu (cca několik m/s), ale mohou dosáhnout délky více než jednoho kilometru (Krkonoše) nebo i přes 10 km (velehory) a dosáhnout rychlosti až 100 m/s. Na svém čele mohou vytvořit tlak až několik atmosfér.

Stravování v přírodě

Stravování v přírodě

Pocit chladu/zimy patří mezi hlavní stresory, se kterými pravděpodobně budeme svádět častý boj. Do této části spadá rozdělání ohně, stavba přístřešku a částečně i jídlo, které je nezbytné pro chemické procesy v našem těle k získávání potřebné energie, která nám pomáhá při termoregulaci, ta patří k jedním z nejdůležitějších obranným mechanizmům našeho těla.

Podchlazení

Podchlazení

Naše tělo má schopnost termoregulace a snaží se držet naší teplotu v rozmezí 36-37°C. Proti navýšení nebo snížení teploty má tělo své obranné mechanizmy. I přes tuto schopnost však může teplota našeho těla klesnou nebo se i zvýšit mimo toto rozmezí.

Adrenalin

Adrenalin

Adrenalin je hormon vyměšovaný dření nadledvin. Můžeme říct, že je to takový opiát, který si tělo vyrábí a uvolňuje samo, aby tzv. vytáhlo z organismu maximální výkon. Je to podobné jako použití Nitra u auta. Stejně jako auto tak i člověk nemůže jet na této látce pořád. Celková mobilizace organismu vydrží přibližně 5 – 10 min a pak přichází regrese.