Nadcházející událost: Přežití v přírodě (02.08.2024 – 04.08.2024)

Články

Skialpy v Rakousku

Skialpy v Rakousku

Odšprcnuté lano, led mezi nohama, vstupenka do večerních zpráv, vytoužený šnycl aneb pohodový víkend - Naše malé dobrodružství u prostřed Alp a jak věci nevyjdou vždycky tak jak plánujete :)

Jak si vybrat vařič

Jak si vybrat vařič

Vařič je jednou ze základních položek naší výbavy při putování přírodou. Už když plánuji cestu, musím vědět, jestli vařič potřebuji, nebo jestli budu jídlo připravovat na chatách, ohni, nebo případně vystačím s něčím studeným.

Jak si vybrat spacák

Jak si vybrat spacák

Pokusím se v této části článku vytáhnout co nejvíce praktických zkušeností a příkladů. Přesné dělení spacích pytlů a informace, které vám řekne každý slušný prodejce, zde nebudu moc zmiňovat, snad jen ty nejdůležitější.

Jak sbalit batoh na trek

Jak sbalit batoh na trek

Jak sbalit batoh na trek - lékárnička do batohu, rozdíl zima/léto

První pomoc

První pomoc

První pomoc by měl znát každý člověk ať jste kdekoliv a kdykoliv, protože nikdy nevíte kdy ji budete muset provádět nebo ji dokonce sami potřebovat. Vysvětlíme vám k čemu slouží škrtidlo a jak jej správně používat, jak důležitá je lékárnička a všechno ostatní nezbytně nutné pro přežití.

Nadmořská výška

Nadmořská výška

Ve článku se dozvíte jaká jsou rizika spojená s nadmořskou výškou, obranné mechanismy těla, jak dlouho trvá adaptace a jak vzniká akutní výšková nemoc. S rostoucí nadmořskou výškou rostou rizika, která by se neměla podceňovat. Základními fyzikálními faktory vyšší nadmořské výšky jsou pokles barometrického a tím i parciálního tlaku kyslíku, snížení teploty a absolutní vlhkosti, zvýšení rychlosti větru a také vyšší kosmické a ultrafialové záření. Snížení přitažlivosti, změny v odporu vzduchu a vyšší radiace.

Laviny a záhraby

Laviny a záhraby

Laviny patří mezi rychle se pohybující masy sněhu po svahu dolů. Laviny se po svém odtržení dávají do pohybu relativně pomalu (cca několik m/s), ale mohou dosáhnout délky více než jednoho kilometru (Krkonoše) nebo i přes 10 km (velehory) a dosáhnout rychlosti až 100 m/s. Na svém čele mohou vytvořit tlak až několik atmosfér.

Stravování v přírodě

Stravování v přírodě

Pocit chladu/zimy patří mezi hlavní stresory, se kterými pravděpodobně budeme svádět častý boj. Do této části spadá rozdělání ohně, stavba přístřešku a částečně i jídlo, které je nezbytné pro chemické procesy v našem těle k získávání potřebné energie, která nám pomáhá při termoregulaci, ta patří k jedním z nejdůležitějších obranným mechanizmům našeho těla.

Podchlazení

Podchlazení

Naše tělo má schopnost termoregulace a snaží se držet naší teplotu v rozmezí 36-37°C. Proti navýšení nebo snížení teploty má tělo své obranné mechanizmy. I přes tuto schopnost však může teplota našeho těla klesnou nebo se i zvýšit mimo toto rozmezí.

Adrenalin

Adrenalin

Adrenalin je hormon vyměšovaný dření nadledvin. Můžeme říct, že je to takový opiát, který si tělo vyrábí a uvolňuje samo, aby tzv. vytáhlo z organismu maximální výkon. Je to podobné jako použití Nitra u auta. Stejně jako auto tak i člověk nemůže jet na této látce pořád. Celková mobilizace organismu vydrží přibližně 5 – 10 min a pak přichází regrese.