Nadcházející událost: Přežití v přírodě – RAPID (18.04.2024)

Jak si vybrat batoh


Batohy jsou nastavovány nejen na velikost uložného prostoru ale taky se dimenzují na  předpokládanou váhu, kterou v něm ponesete a podle toho se dimenzuje velikost a postrování rameního a bederního popruhu.

U batohů budeme hlavně řešet ty to 3 věci:
 1. druh aktivity
 2. jak dlouho budeme na cestě, jakým terénem a jak dlouho a  kolik vybevení si sebou poneseme
 3. ja vám batoh sedí na zádech 

Druhy batohů

 • army batohy - molle systémy (velké, střední a malé)
 • horolezecké batohy (spíše střední velikosti)
 • turistické batohy (velké a střední velikosti)
 • lovecké batohy (spíše střední velikosti)
 • skialpové batohy (malé velikosti)
 • cyklo batohy (malé velikosti)

Doplňky ve výbavě batohu
 • součástí batohu pláštěnka pro batoh
 • možnost použití camelbak
 • uchycení trekových holí
 • uchycení lyží 
 • uchycení cepínu
 • venkovní držáky na lahve s vodou


Malé batohy

jsou to batohy  o velikosti 15-30 litrů, které jsou určeny spíše na jednodenní výlety. U malých batohů jde hlavně o to, aby se batůžek dobře nosil a vyhovoval vám co do počtu kapes a designu. Můžete vybírat z koncepce „se zipem“, nabídne vám pohodlnější přístup k věcem a lepší organizovanost nebo „komín“, který se bude plnit jednou kapsou zhora a nebude na něm nic, co by se mohlo rozbít. Uvažovat můžete i o batozích se specielně odvětranými zády.

Střední batohy

lze použít na víkendové akce, kde jdete nějaký přechod od chaty k chatě o velikostech 30-50 litrů. 

Jelikož zde se už počítá s tím, že poneseme větší váhu, roste nám důležitost bederního popruhu, rameních popruhů a i tvar zad. Dámy by tedy rozhodně měly vyzkoušet dámské modely. Protože středně velké batohy nejčastěji využijete například při víkendových akcích v horách, kratších přechodech nebo na čím dál více populárních ferratách (zajištěných cestách), musí vám batoh perfektně padnout. Zásadně jej zkoušejte naplněný (nejlépe lana, stan nebo podobně). Bederní pás by měl přiměřeně přejímat část hmotnosti, zároveň by neměl být příliš robustní, to kdyby jste batoh používali současně se sedacím úvazkem (při VHT, na ferratách a podobně).


Velké batohy


Velké turistické batohy oceníte při dlouhých putováních a při přenášení „plné polní“. Budou vybaveny posuvným nastavitelným zádovým systémemdobrým bederákem a rozdělenými komorami. Budou mít objem 50 až 100 litrů. Rozdělení na pánské a dámské expediční batohy je již zcela zásadní. Při nošení těžších nákladů je nutné co nejlépe respektovat anatomické odlišnosti mužů a žen, proto se v této kategorii nachází téměř bez vyjímky batohy pouze pro muže a batohy pouze pro ženy.

Jak by mi měl batoh sedět?

 

Základem pro zkoušení velkých expedičních batohů je opět naplnění batohu do hmotnosti cca 10–15 kg. Po nasazení batohu jako první zapínejte bederní pás, který by měl přejmout více jak 50 % hmotnosti nákladu. Pokud vám dobře sedí na bederních a pánevních kostech, dotáhněte ramenní popruhy do vám vyhovující délky (nesmí být moc volné, ale nesmí vás škrtit). Pokud vám popruh na rameni tvoří rovnoměrný oblouk, je délka zad ideální. Pokud se popruh na rameni lomí do tvaru „střechy“, nechte si zádový systém zkrátit. Pokud vám polstrování popruhů končí již v úrovni prsou, nechte si od prodávajícího zádový systém naopak prodloužit.

Balančními popruhy na ramenou pak již jen doladíte, jak moc „přilepený“ budete mít batoh k zádům. Přitažené „balančáky“ využijete hlavně při chůzi z kopce, aby vám na zádech batoh neposkakoval. Do kopce si je pak zase povolíte...

Co chtít navíc?

Pláštěnka, možnost pitného vaku, to už jsou evergreeny. Zamyslete se však nad tím, zda ke klasické konstrukci expedičního batohu (horní a spodní vstup, dvě spojitelné komory) nechcete ještě alternativní přední vstup, boční kapsy, kapsy na bederáku a podobně. Většina výrobců nabízí plno technických vychytávek, proto se neváhejte ptát, na co které poutko je a k čemu slouží.

Jakou litráž velkého batohu si mám pořídit?

Pamatujte, že člověk by neměl nosit větší zátěž, než je třetina jeho tělesné hmotnosti. Převedeno na litry, pro muže jsou ideální batohy v litrovém rozpětí 60–80 litrů, ženy pak 50–70 litrů. A nezapomínejte na dvě osvícená rčení:


Kolik batoh snese deště

Jak si správně zabalit

Jak se připravit na extrénější putování

< Zpět