Nadcházející událost: Přežití v přírodě (02.08.2024 – 04.08.2024)

Jak si vybrat spacák

Pokusím se v této části článku vytáhnout co nejvíce praktických zkušeností a příkladů. Přesné dělení spacích pytlů a informace, které vám řekne každý slušný prodejce, zde nebudu moc zmiňovat, snad jen ty nejdůležitější. 

Já osobně preferuji péřové spacáky. Na výpravách potřebuji, aby nezabíraly příliš mnoho místa v batohu, měly nízkou váhu  a výborné izolační vlastnosti. To všechno mi péřový spacák dává bohužel na úkor vyšší pořízovací ceny. 

Jaký spací pytel si koupit 

Je potřeba si dopovědět minimálně na tyto 3 otázky:
  • v jakých teplotách s ním budu spát. Spací pytel vybírám podle tepelného komfortu, který je na spacím pytli uveden. 
  • kolik na něj mám místa v batohu
  • jaký na něj mám rozpočet (dutá vlákna / peří, za kvalitu se platí)

     Často se  v praxi potkáváme, že někdo neví jak správně spací pytel zbalit do kompresního obalu, proto se tomu tady trochu pověnujeme. 

Jak správně sbalit spacák

Spací pytle péřové 

Spacák hlavně nerolujte jako nějakou rulku, tím ho "žehlíte" a výrazně snižujete jeho výhřevnost. Spací pytel do obalu strkejte cik cak, halabala bez nějakého velkého přemýšlení. Po návratu spacák rychle vybalte a vyvěstě, abyste ho vysušili (péřový spací pytel sušte ideálně 3 dny). 

Jak spací pytel správně skladovat

Spací pytel určitě nenechávejte v kompresním vaku (to je ten vak, ve kterém ho mate zabalený v batohu). Zabalte ho buď do speciálního skladovacího vaku, nebo ho pověste do srkříně či volně složte do větší krabice tak, aby nebyl stlačen. 

Na co si dát pozor !

  • kvalitní zip je základ - pokud se vám zip porouchá a nebude zrovna 30°C, tak tu to poruchu silně pocítíte a pokud budete mít zimní bivka tak se zaručeně moc dobře nevyspíte. Dobré zakončení jezdce tak, aby se vam spací pytel v případě vrtění nezačal sám rozepínat. 
  • dobrý izolační lem kolem zipu - protože to je místo, kudy se může ztrácet hodně tepla. 
  • kvalitní krční límec - kvalitní znamená zateplený a fungující tak, abyste ve spcím pytli ho dokázali lehce uzavřít kolem krku a neutíkalo vám tak teplo. 

Základní druhy spacích pytlů

Spací pytle péřové 

Obecně jsou tyto pytle vhodnější do suššího prostředí, v opačném případě je třeba dobře chránit proti vnější vlhkosti přelvlekem na spacák s membránou. Peří tím, že je přírodní, dokáže vytvořit pohodlnější  mikroklima uvnitř spacího pytle, protože dokáže absorbovat vlkost z potu, který běhe spánku zaručeně bude vznikat. Následkem toho se budete večer při spánku cítit příjemněji.
  • výhody: lehké, málo objemné, na svojí váhu a velikost výborně izolují, dlouhá životnost
  • nevýhody: vyšší pořízovací cena, dlouho schne, při navlhnutí rychle ztrácí své izolační schopnosti

Spací pytle dutá vlákna

Pokud se chystáte do prostředí, kde bude obecně vyšší vzdušná vlhkost je spací pytel s dutými vlákny skvělou volbou.
  • výhody: nízká pořizovací cena, rychle schnoucí, spací pytel s porovnáním péřového hřeje lepe, když je vlhký nebo mokrý
  • nevýhody: těžší než péřový spacák ve stejném teplotním komfortu, objemnější zabere více místa v batohu, kratší životnost (ztrací svoje izolační vlastnosti v průběhu let)

Časté otázky

Obléknout se do spacího pytle nebo neobléknout?

  • Když si to můžu dovolit, tak spím v termoprádle a to hlavně díky hygienickým důvodům (abych nemusel tak často prát spací pytel) a taky kvůli komfortu, protože mi vadí, když se mi lepí spací pytel na tělo. Ve spánku anebo během kuklení, se
  • ve spacím pytli vždy trochu zpotím, není to samozřejmě ideální, ale děje se to. 
  • Pokud spím někde na horách v bivaku, tak lezu do spacího pytle oblečený, za podmínky, že mám oblečení suché. V opačném případě si mokré věci sundávám, aby se nedostala do spacího pytle vlhkost. Být oblečený mi dává rychlejší operační možnosti. Rozepnu zip, nasadím boty a jsem připraven do akce. Pokud je fakt špatné počasí a fouká silný vítr, spím i v goretexové bundě. Má to jednu výhodu, když mi vítr sebere přístřešek, jsem hned ready to řešit. Pokud jdu oblečený do spacího pytle, nesmím zapomenout na zásadní věc a tou jsou rukavice na ruce a ideálně zateplené ponožky (péřové a pokud nemáte, tak hodně pletené, nebo si je můžete zabalit do péřové bundy, mikiny, svetru). Důležité je to proto, že vrstvy na těle vám zabraňují vyhřívání spacího pytle a vy pak vyhříváte spací pytel pouze dlaněmi a chodidly, což vede k pocitu chladu a nemůžete usnout. 

Jak zvýšit tepelný komfort ve spacím pytli?

  • Další izolace - vzít si do něj péřovou bundu nebo vestu (ideálně, co má podobnou výplň, jako váš spací pytel, tedy má výborné izolační vlastnosti). Musíte ale dávat pozor, abyste nestlačili izolaci spacího pytle kolem těla a měli jste spacák kolem sebe pořád tak nějak volný. 
  • Krční límec - co nejlépe si utěsnit krční límec, abyste neztráceli teplo skrze skulinky.
  • Pokrývka hlavy - dobrá pokrývka hlavy (čepice, kukla) a obejmutí spacákové kapuce kolem obličeje tak, aby vám zbyl v ideálním případě pouze otvor na ústa. Pamatujte, že hlava je hodně prokrvovaná a tedy se z jejího povrchu může ztrácet mnoho tepla. POZOR, dýchání do spacího pytle sice pomáhá, ale taky vám nahromadí přes noc ve spacáku spoustu vodních par a tím sníží izolační schopnosti spacího pytle na další večery. Tedy pokud máte jednorázové přenocování, tak bych to asi neřešil, ale pokud se chystáte na nějaké vícedenní přechody, tak nedoporučuji. Každou nocí budete ve spacím pytli hromadit vydechováním do spacáku vodu, která následně přes den zmrzne a v noci jí opět budete rozmrazovat a opět přidávat, a tak to půjde pořád do kola. 
  • Vrtěti zlo - pokud možno se nepřetáčet, protože každým přetočením lisujete svojí vahou izolaci spacího pytle ke karimatce a tím snižujete jeho izolační schopnosti. Já osobně to moc nedokážu, proto často pociťuji chlad na záda. 
  • Třepejte - spací pytel před použitím pořádně natřepat, dostat do něj vzduch. Měl by vám krásně nabobtnat, jako když kyne těsto. 
  • Dodejte teplo - hřejivé polštářky na chemické bázi nebo postačí i horká voda ve flašce, ale pozor na závit, abyste si vodu nevylili do spacího pytle, to by bylo dost kontraproduktivní.
  • Utečte z větru - základem je nebýt na větru, kdo to neví, doporučuji se podívat na tabulku pocitové teploty. Vítr rozhodně nebrat, a proto se před ním musíte dobře chránit.
  • Pozor na déšť - spací pytle, pokud nemáte nějaký speciální, mají jen velmi špatnou voděodolnost, proto za vlhkého počasí nebo deště doporučuji kombinovat s bivakovacím vakem, který by měl být ideálně membránový, aby odváděl vlhkost ven. 
  • "Modrá ústřice" - když jdu do spacího pytle, musí vám být horko, jak v "modré ústřici". Vlézt do spacího pytle, když je vám zima, je zásadní chyba. Spací pytel totiž nehřeje ale pouze izoluje tělesné teplo, které vytváříte, tedy pokud nevytváříte a nedej bože jste dokonce podchlazení, moc vám nepomůže. Proto pokud je vám zima po těle nebo máte studené nohy, už se jen tak nezahřejete. Budete šustit celou noc ve spacáku a pokud nebudete spát sami, tak docílíte jen toho, že budete dost podezřelí a stejně vám to moc nepomůže. Doporučuji menstruační polštářky nalepit na spací pytel zevnitř k nohám, mám s tím výborné zkušenosti. Pokud je vám zima po těle, doporučuji se zahřát nějakou náročnou fyzickou aktivitou, mně funguje běh.
  • "Tučnák" - stejně jako u tučňáků tak i tady funguje zákon většího tepla ve skupině. Pokud budete spát velmi na těsno, budete chráněni zleva a zprava spacáky kolegů a tedy ztrácet méně tepla. Krajní to budou mít bohužel pouze z jedné strany. Proto se vyplatí, když na krajích jsou ti, co mají buď nejlepší spací pytle anebo jsou vůči chladu odolnější.  
  • Izolace od země - absolutní základ, protože tam kde máte kontakt se zemí nebo karimatkou, je spací pytel stlačen vaší vahou a jeho izolační schopnosti v tomto bodě výrazně upadají. Výběr karimatky je proto velmi důležitý a nejvíce záleží na tepelném odporu, který má.  Čím větší, tím samozřejmě lepší. 
( článek připravil Michal Halík )


< Zpět